
Badanie poziomu bilirubiny całkowitej pośredniej i bezpośredniej – jaka jest norma? Przyczyny wzrostu i spadku.
Tytuł H2: Badanie poziomu bilirubiny całkowitej pośredniej i bezpośredniej we krwi – zalecenia.
Tekst
Bilirubina jest produktem rozpadu hemoglobiny pochodzącej z krwinek czerwonych oraz niektórych białek (np. mioglobiny występującej w mięśniach). Uwolniona bilirubina, nazywana bilirubiną wolną, ulega wiązaniu z albuminami. Następnie bilirubina trafia do wątroby, gdzie zostaje poddana sprzęganiu z resztami kwasu glukuronowego w wyniku czego powstają glukuroniany bilirubiny, które są wydzielane do żółci.
W jelicie grubym zachodzi proces przekształcenia bilirubiny w urobilinogen. 90% urobilinogenu zostaje wydalone z kałem oraz w nieznacznej ilości z moczem, a pozostałe 10% przedostaje się do krwi i trafia do wątroby ulegając transformacji do bilirubiny.
Badania laboratoryjne pozwalają na oznaczenie trzech typów bilirubiny:
– całkowita (do 1,1 mg/dL), suma bilirubiny bezpośredniej i pośredniej
– bezpośrednia (do 0,25 mg/dL), czyli związana (sprzężona) z kwasem glukuronowym, rozpuszczalna w wodzie. Jej wysokie stężenie jest wynikiem zaburzeń pracy wątroby i dróg żółciowych.
– pośrednia (do 0,85 mg/dL), oznacza postać wolną, nietrwale związaną z albuminami. Jest rozpuszczalna w tłuszczach (właściwości lipofilne), więc ma zdolność przenikania przez błony komórkowe i barierę krew-mózg stwarzając ryzyko uszkodzenia mózgowia.
Poziom bilirubiny oznacza się przy podejrzeniu:
– chorób wątroby
– schorzeń dróg żółciowych
– niedokrwistości (nadmierny rozpad czerwonych krwinek towarzyszący żółtaczce hemolitycznej)
Tytuł H3: Jaka jest norma poziomu bilirubiny we krwi?
Tekst
Zobacz też: >>
Normy bilirubiny:
– całkowita: 0,2 – 1,1 mg/dl (3,42–20,6 µmol/l)
– bezpośrednia (sprzężona): 0,1 – 0,3 mg/dl (1,7–5,1 µmol/l)
– pośrednia (wolna): 0,2 – 0,7 mg/dl (3,42–12 µmol/l)
Tytuł H3: Podwyższony poziom bilirubiny całkowitej pośredniej i bezpośredniej – jakie choroby, objawy i przyczyny?
Tekst
Zobacz też: >>
Stanem najczęściej kojarzonym z nadmiernym stężeniem bilirubiny jest żółtaczka. Objawy tego stanu to: zażółcenie gałek ocznych, skóry i błon śluzowych, wymioty, ciemne zabarwienie moczu, znużenie i senność, świąd skóry.
Przyczyny wzrostu poziomu bilirubiny we krwi to:
– zapalenie wątroby powodowane przez wirusy hepatotropowe, do których należą: HAV ( hepatitis A virus), HBV ( hepatitis B virus), HCV ( hepatitis C virus)
– marskość wątroby wywołana głównie przez nadużywanie alkoholu oraz przewlekłe infekcje wirusami zapalenia wątroby typu B lub C
– zablokowanie odpływu żółci z pęcherzyka żółciowego lub blokada dróg żółciowych przez zalegające kamienie żółciowe
– wzmożony rozpad erytrocytów (hemoliza) powodowany np. rozległymi oparzeniami
– choroby uwarunkowane genetyczne np. mukowiscydoza
– dieta wegańska przyczyniająca się do niedoboru aminokwasu występującego w tkankach zwierzęcych – tauryny; aminokwas ten wpływa na rozpuszczalność kwasów żółciowych
– zażywanie niektórych grup leków np. tyreostatycznych (stosowanych w terapii nadczynności tarczycy), przeciwpsychotycznych
Żółtaczka fizjologiczna
W 3-5 dobie życia noworodka może wystąpić tzw. żółtaczka fizjologiczna, która mija samoistnie po upływie maksymalnie 7 dni, natomiast u wcześniaków może trwać do 2 tygodni. Poziom bilirubiny osiąga wartości 13-15 mg/dl.
Cholestaza cieżarnych
Żółtaczka może pojawić się u kobiet ciężarnych, mówimy wtedy o cholestazie, która występuje najczęściej w III trymestrze ciąży. Przyczyną tego stanu jest wysokie stężenie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) towarzyszące wspomnianemu etapowi ciąży oraz wzrost wrażliwości komórek wątroby na powyższe hormony.
Zespół Gilberta
Zespól Gilberta, to wrodzone, niegroźne dla zdrowia schorzenie występujące dwukrotnie częściej u mężczyzn. Charakteryzuje się ono zaburzeniami przemian metabolicznych bilirubiny, co powoduje wzrost stężenia bilirubiny pośredniej we krwi.
Tytuł H3: Obniżony poziom bilirubiny – jakie choroby, objawy i przyczyny?
Tekst
Zobacz też: >>
Niski poziom bilirubiny nie ma znaczenia klinicznego.
Jak dbać o prawidłowy poziom bilirubiny we krwi?
W celu obniżenia poziomu bilirubiny powinieneś stosować dietę lekkostrawną i wypijać minimum 2 litry płynów na dobę. Wyeliminuj z jadłospisu potrawy smażone, tłuste mięso oraz słodycze, słodzone napoje.
Podsumowanie
Zobacz omówienie tego tematu na naszym kanale:
Dowiedz się więcej:
Link #1 >>
Link #2 >>
Link #3 >>
0 responses on "Bilirubina"